Czerp przyjemność z wystąpień publicznych
Wystąpienia publiczne nie mają zbyt dobrego PR-u. Taki stan rzeczy wynika z ich stresogenności (o tremie w tym kontekście pisaliśmy tutaj: https://onespeech.pl/jak-poradzic-sobie-z-trema/) oraz dużej wagi, od której często dane wystąpienie zależy. Dobrym sposobem na „oswajanie” sytuacji wystąpień publicznych jest traktowanie ich w kategoriach wyzwania czy sportowej rywalizacji. Każdy z nas ma tematy, którymi się pasjonuje. Świetną okazją do wykonania kroku w kierunku nabierania wprawy w przemawianiu jest udział w dyskusji dotyczącej zagadnienia które lubimy. Interesujesz się kinem? Możesz debatować o tym jaki film powinien otrzymać Oscara. Jesteś zapalonym kibicem lub kibicką piłki nożnej? Świetnym tematem dla Ciebie będzie dyskusja na temat Superligi i tego czy powinna powstać. Pasjonują Cię nowe technologie? Możesz zmierzyć się ze swoim znajomym lub znajomą w debacie na temat sztucznej inteligencji.
Nabywaj doświadczenie
Wyobraź sobie, że jutro masz ważne wystąpienie. Prawdopodobnie odczuwasz z tego powodu stres, musisz poświęcić dużo czasu na przygotowania, często nie wiedząc jak się do nich zabrać. Teraz wyobraźmy sobie tę samą sytuację, ale z jedną, znaczącą zmianą. Owszem, owo wystąpienie się odbędzie, ale w toku swojej edukacji miałeś lub miałaś okazję wygłaszać kilkuminutowe mowy podczas licznych debat (między innymi o randze mistrzowskiej). Posiadasz też ustrukturyzowany i dopasowany do Twoich potrzeb sposób na przygotowanie do wystąpień. Pomiędzy tymi dwoma sytuacjami jest zasadnicza różnica. Jest nią przewaga doświadczenia, które nabyliśmy w toku wystąpień i debat, które mieliśmy okazję odbyć.
One Speech implementuje do zajęć indywidualnych czy warsztatów elementy bezpośrednio bazujące na technikach i narzędziach wykorzystywanych przez debatantów sportowych. Dodatkowo, posługujemy się samą debatą podczas naszych zajęć, dopasowując jej tematykę do Twoich pasji czy obszaru, w którym poruszasz się zawodowo.
Myśl krytycznie!
Jednym z największych problemów współczesnego dyskursu jest postępująca polaryzacja. Zamykamy się w swoich bańkach informacyjnych. Czytamy teksty, oglądamy programy czy słuchamy podcastów sprofilowanych pod nasze poglądy, grupę z którą się utożsamiamy. Debaty są idealnym sposobem na przekłucie bańki poprzez ćwiczenie budowy argumentów opartych na logicznym rozumowaniu.
Ich nieodzowną cechą jest to, że dyskutując o konkretnym temacie np. o tym czy aplikacje randkowe przynoszą więcej szkód niż korzyści nigdy nie wiesz, po której ze stron przyjdzie Ci się opowiedzieć. Wynika to z założenia, które jest podstawą debat rywalizacyjnych: strona po której opowiadają się jej uczestnicy jest losowa.Dlatego też, konwencja debaty zmusza jej uczestników do poszukiwania racji w odniesieniu do twierdzeń, z którymi sami by się nie zgodzili.Ten proces natomiast implikuje poprawę naszych umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania oraz krytycznego spojrzenia na różnego rodzaju źródła wiedzy. Wraz z większą praktyką debatancką nauczysz się rozpoznawać błędy argumentacyjne takie jak np. równia pochyła (ang. slippery slope) czy „chochoł” (ang. strawman). Patrząc z perspektywy trenera, niesamowitym momentem podczas warsztatu argumentacyjnego jest chwila, w której uczestnicy po zapoznaniu się z rodzajami błędów argumentacyjnych sami analizują różne wypowiedzi i są w stanie łatwo punktować ich autorów a także dekonstruować ich twierdzenia.
Jak się do tego zabrać?
Możliwości jest bardzo wiele. Możesz umówić się na debatancki sparing 1 vs 1 na stronie https://www.zadebatuj.pl/. Ponadto możesz wziąć udział w turniejach debat parlamentarnych (BP) lub oksfordzkich. Jeśli czujesz, że chciałbyś lub chciałabyś wziąć udział w debacie, zorganizować ją w swoim otoczeniu zapraszamy do zapoznania się z bookletem dotyczącym debaty oksfordzkie na naszej stronie. Piszemy tam szerzej o tym jakie korzyści płyną z organizowania debaty w Twojej firmie, organizacji pozarządowej, uczelni czy szkole: https://onespeech.pl/service/debata-oksfordzka/.