Jak nagrać setkę?

Jak nagrać setkę?

Wystąpienia przed kamerą to obecnie jedna z częstszych form przemawiania – nagrywamy się na mediach społecznościowych, udzielamy wywiadów czy też tworzymy inne materiały wideo . Aby wypaść dobrze, musimy posiadać sporo doświadczenia – kamera wymaga od nas skupienia się na innych elementach niż podczas tradycyjnego wystąpienia. Na naszym blogu można przeczytać wpis o ogólnych zasadach tego typu przemówień (mowie ciała, ubiorze i budowaniu wypowiedzi) – https://onespeech.pl/jak-wystepowac-przed-kamera/ Tym razem skupimy się jednak na czymś konkretniejszym – nagrywaniu setek. Jak robić to skutecznie i z przyjemnością?

Czym jest setka?

To krótkie wystąpienie przed kamerą – trwa zazwyczaj kilkanaście bądź kilkadziesiąt sekund. Skąd taka nazwa? Setka jest materiałem, w którym występuje 100% zgodności dźwięku i obrazu . Nagrywa się ją w wielu celach: zapowiedzi lub zaproszenia na jakieś wydarzenie, stworzenia krótkiej autoreklamy, ale przede wszystkim – eksperckiej wypowiedzi do mediów. Dziennikarz prosząc nas o komentarz w konkretnej sprawie najczęściej nalega na nagranie setki, którą następnie może wyemitować w swoim materiale. 

Bez wątpienia dobra setka to prosty sposób do tworzenia i wzmacniania naszego wizerunku eksperta. Z uwagi na to, że nie trwa długo, zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie się do niej, tak by nie popełniać niepotrzebnych błędów. W końcu przy tak krótkim wystąpieniu każdy z nich będzie widoczny (a przecież zależy nam by błędów podczas przemawiania popełniać jak najmniej)

Dobre przygotowanie – zadbaj o kluczowe elementy

Przed nagraniem każdej setki powinieneś bądź powinnaś się przygotować i dokładnie ustalić co chcesz przekazać w jej trakcie. Pamiętaj – setka to maksymalnie kilkadziesiąt sekund! Nie ma czasu na długie wywody czy szeroko opisywane przykłady. Z tego powodu ustal kluczowe przesłanie, jakie chcesz zaprezentować swoim odbiorcom.  

W jaki sposób je ustalić? Odpowiedz sobie na pytanie: „gdyby słuchacz miał z mojej setki dowiedzieć się tylko jednej rzeczy, to co by to było?”. Wokół tego przesłania warto zbudować całą wypowiedź. Dzięki temu kluczowe przesłanie zostanie zapamiętane, a co za tym idzie – Ty lepiej się zaprezentujesz. 

Jeżeli chcesz w szczególnie ciekawy sposób przedstawić  poruszany temat – użyj maksymalnie jednej metafory bądź ilustracji. W przypadku wykorzystania ich w większej liczbie przestaną one być aż tak atrakcyjne i stworzysz wrażenie przerostu formy nad treścią. Metafora sprawia, że Twoja setka zostanie łatwiej zapamiętana. Dla przykładu: gdybyśmy chcieli nagrać setkę z zaproszeniem na szkolenie z wystąpień publicznych, moglibyśmy rozpocząć od porównania tej umiejętności i pływania – ciężko jest rozpocząć i się odważyć, ale kiedy pod okiem fachowca poznamy pierwsze techniki jest nam zdecydowanie łatwiej i chcemy więcej!

Dobrą praktyką jest również odpowiedzenie naszym odbiorcom na pytanie: „dlaczego to o czym mówię jest ważne?”. Pozwala to zwrócić uwagę na istotę problemu, o którym mówimy i udowodnić że warto poświęcić chwilę na wysłuchanie nas. Przykładowo zapraszając na konferencję warto wspomnieć o tym, dlaczego jest wydarzenie to jest wyróżniającym się w swojej branży. 

2s przed i po nagraniu

Często popełnianym błędem jest rozpoczynanie wypowiedzi od razu po znaku operatora i „uciekanie z kadru” natychmiast po jej zakończeniu. Dobrym (i koniecznym!) zwyczajem jest rozpoczęcie setki dopiero po 2-3 sekundach od włączenia kamery i utrzymanie w bezruchu przez podobny czas po zakończeniu wystąpienia. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ ułatwia pracę montażyście. Wyobraź sobie sytuację, że nasza setka jest tylko jednym z kilku elementów dłuższego nagrania. Dzięki tym  kilku sekundom, podczas montażu zostanie zachowana płynność a efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to intuicyjnie, szczególnie podczas nagrywania pierwszych setek i dopiero rozpoczynania swojej przygody z kamerą (towarzyszący nam stres sprawia, że chcemy szybko zakończyć i zejść sprzed kamery). Dlatego zwróć następnym razem szczególną uwagę na ten aspekt. 

Najważniejsza wskazówka

Na koniec najważniejsza w naszej opinii wskazówka (a zarazem najprostsza) – zawsze słuchaj  operatora. Nie bazuj na swojej intuicji. Nie wiesz czy patrzeć w kamerę, czy na dziennikarza? Zapytaj. Nie jesteś pewny czy stoisz prosto i na pewno będziesz widoczny tak jak sobie tego życzysz? Zapytaj. A może wydaje ci się że za bardzo się świecisz na twarzy i musisz użyć pudru (odnośnie tego tematu – zerknij do naszego wpisu, w którym analizujemy wagę makijażu podczas pierwszej nagrywanej debaty politycznej w historii: https://onespeech.pl/3-rzeczy-o-wystapieniach-medialnych-ktorych-mozna-sie-nauczyc-z-debaty-nixon-kennedy/). Zapytaj. 

Pytania podczas nagrań to nie tylko nic złego – to przejaw profesjonalizmu i chęci wypadnięcia jak najlepiej! Dziennikarzowi czy realizatorowi również zależy, by materiał był dobry a Twoje wystąpienie ciekawe. Dlatego nie bój się pytać osób bardziej doświadczonych, mających ogląd i wpływ na to, jak będzie wyglądał ostateczny efekt Twojego wystąpienia.

Gdzie szukać inspiracji?

W Internecie pełno jest przykładowych setek, z których można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Trzeba być jednak ostrożnym, bo znaleźć można również sporo takich, które są raczej antyprzykładem dobrego nagrania. Nie każda opublikowana setka jest dobra – pamiętaj o tym podczas przeglądania inspiracji.

Poniżej zostawiamy setkę, którą nasi trenerzy ostatnio znaleźli podczas szukania materiałów do analizy:

Pan zapraszający na konferencję stworzył naprawdę ciekawy materiał – krótki lecz treściwy. Zachęca do tematu dość prostą metaforą, naturalnie buduje autorytet eksperta i bije od niego naprawdę pozytywna energia. Dwie rzeczy nad którymi warto byłoby popracować: po pierwsze głos – zdarzają się momenty, w których poszczególne słowa są mówione tak szybko, że przestają być wyraźne. Po drugie kwestie techniczne – mówca nie jest za dobrze oświetlony (choć pretensje można mieć raczej do realizacji niż jego samego). 

Jak możemy Ci pomóc?

Bardzo często pracujemy z ludźmi, dla których wystąpienia przed kamerą to codzienność. Wiemy, że nie dla każdego jest to łatwe i intuicyjne. Dlatego zapraszamy do kontaktu – chętnie Ci pomożemy. Odezwij się do nas, a umówimy się na darmowe spotkanie, na którym ocenimy Twoje umiejętności, przeprowadzimy pełną analizę potrzeb i zaproponujemy co możemy dla Ciebie zrobić. Wszystko po to, by wystąpienia publiczne stały się dla Ciebie przyjemnością.

Skontaktuj się z nami

    "