Jak wypadać lepiej podczas dyskusji?

Jak wypadać lepiej podczas dyskusji?

Umiejętność dyskutowania jest niezwykle ceniona w dzisiejszym świecie? Dlaczego? Ponieważ jesteśmy świadkami wielu debat, które odbiegają od oczekiwanego przez nas poziomu. Politycy, których możemy obserwować przekrzykują się, przerywają sobie, stosują argumenty ad personam – zdecydowanie nie są oni dla nas dobrym wzorem. A umieć dyskutować warto. Jeśli robimy to dobrze, możemy być zupełnie inaczej postrzegani jako rozmówcy – ludzie będą cenić nasze zdanie, a my sami będziemy wzbudzać pozytywne emocje. Przygotowaliśmy dla Was zatem trzy wskazówki, o których warto pamiętać kiedy dyskutujecie. Pomogą Wam one robić lepsze wrażenie i osiągać dyskusją elementy, które są ważne

Nie mów jako pierwszy

Dość prosta, ale ważna zasada. Staraj się zabierać głos podczas dyskusji w późniejszym etapie rozmowy. Nie chodzi oczywiście o to, by przez 60% spotkania czy debaty milczeć, ale jeśli w pojawia się ważny moment (np. podjęcia decyzji) wysłuchaj najpierw innych, a dopiero potem przekaż swoją opinię. Ludzie mają skłonność do tego by natychmiast przedstawić jak najwięcej argumentów – jest to związane między innymi z ich zaangażowaniem emocjonalnym. Może to doprowadzić do wrażenia, że „wystrzelają” się ze wszystkich najważniejszych argumentów, a pod koniec dyskusji kiedy wyciągane są wnioski i podejmowane decyzje – dana osoba ma zdecydowanie mniej do powiedzenia. 

Zdecydowanie lepszą praktyką jest pozwolenie innym na zabranie głosu, a następnie przedstawienie swoich racji już z perspektywy tego co usłyszeliśmy. Co na tym zyskujemy? Możemy dowiedzieć się na czym zależy uczestnikom spotkania, jakich używają argumentów a także odczuć w jakich są nastrojach. Łatwiej będzie nam przedstawić nasz pomysł, jeśli obudujemy go ideami innych. Można np. zaprezentować go jako modyfikację planu drugiej osoby, na przykład „podoba mi się ten pomysł, dorzuciłbym do jednak do niego jeszcze dwa punkty”. Takie budowanie narracji przyniesie więcej korzyści i zbliży nas do osiągnięcia pozytywnego rezultatu rozmowy. W końcu nasz pomysł ma te same fundamenty jak pomysły innych (przynajmniej tak to przedstawiamy).

 Istnieje jeszcze jedna zaleta włączania się do rozmowy na późniejszym etapie– jest to odbierane przez innych jako chłodne i analityczne nastawienie do problemu, a to już krótka droga do zwiększenia naszego autorytetu. Jesteśmy pewni swojego zdania, ale najpierw chcemy usłyszeć jakie propozycje mają inni. Mały szczegół, ale bardzo ważny.

Argumentuj

Niewątpliwie najważniejszym elementem każdej merytorycznej dyskusji są argumenty (w końcu ciężko byłoby o merytorykę bez nich). Jeśli chcemy doświadczać konkretnych i skutecznych debat, musimy położyć nacisk na argumentację – dzięki temu szczerze przekonamy do naszej idei. Jak to robić?

Musimy zadbać o dwa istotne elementy: logikę i emocje. Po pierwsze logika, czyli merytoryka naszej wypowiedzi i udowodnienie że mamy w danym zakresie rację. Z drugiej strony emocje, czyli opakowanie wspomnianej treści, tak by była dla odbiorcy atrakcyjna. 

Należy znaleźć złoty środek między tymi dwoma elementami. Dzięki temu możemy sprawić, że nasz argument przekona dość szybko, ale co ważniejsze –  długofalowo. Jak zadbać o logikę? Staraj się odpowiadać na pytania, które hipotetycznie mógłby zadać sobie odbiorca twojego przemówienia. Dlaczego to o czym mówisz jest prawdziwe? Co to zmieni? Jaka będzie z tego korzyść? Odpowiedzi na te pytania mają sprawić, że odbiorca będzie argument w pełni rozumiał i ostatecznie będzie się z nim zgadzał.

Po przejściu przez wspomniane pytania, zadbajmy o jeszcze jeden element – zobrazowanie naszego argumentu. Ten aspekt sprawia, że odbiorca z większą chęcią wysłucha nas i będzie zdecydowanie bardziej skory do przekonania.  Pokazanie przykładu np. konkretne zastosowanie pomysłu do którego przekonujemy czy przedstawianie wyliczeń lub badań, urealnia to co mówimy i wpływa pozytywnie na wyobraźnię odbiorcy – a to ostatecznie polepsza nasz argument. 

Zachowuj kulturę dyskusji

Ostatnia podpowiedź będzie dość krótka i mamy nadzieję, że dla większości intuicyjna. Zachowujmy kulturę dyskusji i rozmawiajmy z innymi tak, jakbyśmy chcieli żeby rozmawiano z nami. Nie przerywajmy, nie przekrzykujmy, dajmy każdemu szansę na obronę swoich racji. Tylko dzięki temu dyskusje mają sens. Efektem takiej debaty będzie prawdopodobnie podjęcie dobrej decyzji, ale ponadto zadbanie o relacje z drugą osobą. My sami będziemy postrzegani jako osoby, z którymi po prostu chce się dyskutować.

Czy to wystarczy? Istnieje jeszcze wiele innych elementów, o których należy pamiętać. Opisane wyżej stanowią jednak solidną podstawę, która od razu wpłynie na oczekiwany efekt. W następnych wpisach pochylimy się nad dodatkowymi narzędziami. 

Obraz autorstwa senivpetro na Freepik

Skontaktuj się z nami

    "