Jak występować przed kamerą?

Jak występować przed kamerą?

W poprzednim wpisie zajmowaliśmy się tym jak zacząć występować w mediach. Otrzymaliście od nas kilka porad, które ułatwią Wam rozpoczęcie przygody z wykorzystywaniem potężnej platformy medialnej, która umożliwia prezentowanie swoich opinii, pomysłów oraz po prostu autopromocję. Tutaj znajdziecie kilka wskazówek dotyczących tego jak sobie poradzić przed kamerą, uniknąć błędów oraz wykorzystać potencjał drzemiący w konkretnym wystąpieniu. Zatem, kamera, akcja!

Dlaczego wystąpienia przed kamerą są istotne?

Wystąpienia przed kamerą od zawsze były istotne. Czynnikiem, który dodatkowo na to wpłynął jest oczywiście pandemia, która doprowadziła do skokowego wzrostu popularności zdalnych spotkań czy webinarów. Kamera pozwala na dotarcie nam do szerszego grona odbiorców, ale jednocześnie nie wybacza błędów. Przekonał się o tym boleśnie Richard Nixon podczas debaty z Johnem F. Kennedym (naszą analizę debaty obu panów możecie przeczytać tutaj: https://onespeech.pl/3-rzeczy-o-wystapieniach-medialnych-ktorych-mozna-sie-nauczyc-z-debaty-nixon-kennedy/). O co w takim razie warto zadbać?

Ubiór przed kamerą

Dlaczego na blogu dotyczącym wystąpień publicznych mówimy o ubiorze? Jest on częścią Waszego wizerunku, który wpływa na to jak jesteście odbierani. Nie chcemy udzielać Wam porad stylistycznych, ale wskazać kilka technicznych elementów, które mogą okazać się istotne i pozwolą Ci uniknąć technicznych niedogodności.

/ Unikajmy jaskrawych kolorów – będą dominowały wypowiedź, a kamera (a tym samym odbiorca) będzie się skupiać na pięknej, pomarańczowej koszuli zamiast na nas i naszym przekazie. To samo dotyczy drobnych wzorów – kamera zdecydowanie ich „nie lubi”.

/ Wystrzegajmy się zielonego – możecie bowiem występować na tzw. greenscreenie, co skończy się fatalnie jeśli ubierzecie tego dnia swój ulubiony, zielony golf.

/ Jeśli już jesteśmy przy golfach, zadbajcie o to, żeby Wasz ubiór umożliwił techniczne przygotowanie do wywiadu czy innego nagrania. Po pierwsze, zadbajcie o to, że było możliwe przyczepienie mikrofonu np. do klapy marynarki. Po drugie, trzeba też gdzieś „zamontować” mikroport, w tym wypadku problemem mogą być proste sukienki.

Mowa ciała jest ważna

Gestykulacja w przypadku wystąpień przed kamerą powinna być naturalna, zachowawcza, niekoniecznie obszerna. Pamiętajcie o tym aby wykorzystywać gesty specjalne takie jak wyliczenia, wskazania, gest zwrócenia uwagi, ale w bardzo rozsądnych momentach i wyważonych proporcjach. Kiedy występujecie stojąc, zadbajcie o to, żeby Wasze nogi były rozstawione na naturalną szerokość. Przyjęcie pozycji “na ochroniarza”, z szeroko rozstawionymi nogami nie doda Wam pewności siebie, może co najwyżej wzbudzić wesołość u Waszych odbiorców. Plecy powinny być wyprostowane, ale nie “przeprostowane”. Kluczowe jest to, że Wasza postawa nie powinna odwracać uwagi od tego co macie do przekazania.

Ważnym elementem mowy ciała w kontekście wystąpień przed kamerą jest to czy wyglądamy na wypoczętych, nie świecimy się czy nie okazujemy innych oznak zmęczenia lub zdenerwowania. Tutaj znowu odsyłamy Was do naszego tekstu na temat debaty Nixon-Kennedy, w którym piszemy więcej na temat tego, jak uniknąć wyżej wymienionych problemów.

Zadbajcie również o to, żeby utrzymywać kontakt wzrokowy z odbiorcą poprzez wzrok skierowany w kamerę. Kiedy bierzesz udział w wywiadzie zwracaj się do swojego rozmówcy lub rozmówczyni, ale zadbaj także o to aby czasem wykorzystać kamerę zwracając się personalnie do widzów.

Jak zbudować jasny i zrozumiały przekaz?

Kluczowym elementem naszego wystąpienia jest to co mamy do powiedzenia. Jak zatem wykorzystać maksymalnie potencjał naszego przekazu, wygłaszając go maksymalnie zrozumiale i jasno?

/ Powinniśmy sformułować i podkreślać nasze kluczowe przesłanie, czyli pewną frazę lub myśl, która powinna zostać w świadomości i pamięci odbiorcy po tym jak nas wysłucha. 

/ W trakcie wystąpienia skupiajmy się na tym, aby operować językiem zrozumiałym i dostosowanym do odbiorcy, ale także takim, który ma na celu zbudowanie określonego wizerunku. Jeśli chcemy być postrzegani jako eksperci powinniśmy posługiwać się specjalistycznym językiem, ale w taki sposób aby osoby postronne mogły zrozumieć prowadzony wywód.

/ Ważną częścią wypowiedzi jest ilustracja. Warto zobrazować odbiorcy to o czym mówimy, aby uczynić przekaz maksymalnie przystępnym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://onespeech.pl/jak-lepiej-przekonywac-innych-do-swoich-racji-dwie-praktyki-ktore-polepsza-twoja-argumentacje/.

Potraktujcie ten wpis jako szereg punktowych porad, do których warto się się zastosować, aby Wasze wystąpienie przed kamerą było maksymalnie efektywne i skuteczne. Z całą pewnością będziemy kontynuować zgłębianie tego zagadnienia w kolejnych wpisach.

Skontaktuj się z nami

    "