Przygotowanie do wystąpienia – jak robić to dobrze?

Przygotowanie do wystąpienia – jak robić to dobrze?

Czy można występować bez przygotowania? Można. Czy warto? Zdecydowanie nie. Dobre przygotowanie ułatwia nam osiągać lepsze rezultaty w trakcie prezentacji i czuć się bardziej komfortowo. Na pewno wymaga ono od nas poświęcenia sporo czasu, ale kiedy to zrobimy – możemy spodziewać się dobrych efektów.

Ma wpływ na to jak jesteśmy odbierani przez naszych odbiorców: czy jako chaotyczni, czy uporządkowani mówcy z konkretnym planem wystąpienia. Wiele kwestii dziejących się podczas prezentacji jesteśmy w stanie zaplanować jeszcze przed wyjściem na scenę i naprawdę warto to zrobić!

Kiedy zacząć przygotowania?

Nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Znamy mówców, którzy poświęcają na przygotowania wiele tygodni jak i tych, którzy przygotowują się dosłownie dzień przed prezentacją. Każdy powinien samemu wypracować sobie najlepszy sposób. Mamy jednak dla Ciebie podpowiedź, z której sami często korzystamy. Rozpocznij przygotowania w momencie, gdy tylko dowiesz się o wystąpieniu publicznym. Już od pierwszego dnia myśl o temacie, zapisuj powstałe pomysły (nawet gdy są one jedynie hasłowe). Pomoże ci to na późniejszym etapie – kiedy zaczniemy pracę nad przemówieniem za późno, będziemy pod presją czasu a powstałe wtedy emocje (często negatywne) przeszkodzą nam w stworzeniu najlepszej wersji wystąpienia. Po pewnym czasie oczywiście zmodyfikujesz czas trwania tego procesu pod swoje potrzeby – ale dzięki  naszym wskazówkom będzie Ci zdecydowanie łatwiej rozpocząć.

Schemat dobrego przygotowania

Nie istnieje jeden sposób przygotowania do wystąpienia. Zbierając doświadczenie sami jesteśmy w stanie uznać na czym skupiać się najmocniej, a które aspekty można pominąć lub przynajmniej zminimalizować – wszystko zależy od naszego stylu przemawiania, natury oraz posiadanego czasu. Istnieją jednak elementy na tyle ważne, że warto zawsze wziąć je pod uwagę – szczególnie na początku naszej przygody z wystąpieniami publicznymi. O czym należy pamiętać?

Wartość wystąpienia

Zastanów się co tak naprawdę chcesz przekazać swoim odbiorcom. Jaką wartość mają wynieść z Twojego przemówienia? Każde wystąpienie robimy z jakiegoś powodu – chcemy przekonać do naszego pomysłu, zaprezentować innowacyjne rozwiązanie, pokazać że można na dany problem spojrzeć z różnych perspektyw. Za każdym razem powinniśmy jednak zadbać, by odbiorca wyszedł z prezentacji z czymś wartym zapamiętania, co będzie definiowało przemówienie – tym właśnie jest wartość wystąpienia. Najgorsze co można zrobić, to stworzyć prezentację bez kluczowego przesłania – najczęściej kończy się to tym, że publiczność słucha, słucha i … nic z tego nie wynosi. Twoje słowa będą wtedy bardzo szybko zapomniane.

Research treści

Aby być pewnym siebie mówcą, musimy zdawać sobie sprawę że znamy temat wypowiedzi wystarczająco dobrze. Niezbędnym do tego może okazać się przygotowanie merytoryczne, czyli wyszukanie aktualnych informacji na dany temat dyskusji. Zapoznajmy się z najnowszymi publikacjami, badaniami i wypowiedziami ekspertów – dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że  ktoś zaskoczy nas niewygodnym pytaniem. Dodatkowo zadbamy o naszą wiarygodność i zbudujemy wizerunek autorytetu w danym temacie – to ważne przy tworzeniu dobrego wrażenia.

Kim jest nasz odbiorca?

Wiele czynników wpływa na to, jak powinniśmy zachowywać się w stosunku do publiki: wiek, doświadczenie, piastowane stanowisko czy chociażby zainteresowania. Znając te kwestie, możemy dopasować do naszych odbiorców język, ubiór, styl mówienia oraz przykłady. Inaczej będziemy mówić do studentów, a inaczej do profesorów na uczelni. Inne argumenty podamy przemawiając do aktywistów społecznych, a inne gdy odbiorcami wystąpienia są ekonomiści. To bardzo ważne by pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak przemówienie uniwersalne. Zawsze powinniśmy je modyfikować pod konkretne potrzeby naszej publiczności.

Współcześni mówcy bardzo mocno stawiają na relację z publiką. Szukają punktów wspólnych, nawiązują kontakt, wzywają do działania. Jeżeli nie zastanowisz się do kogo przemawiasz, stracisz ten wyjątkowy atrybut.

Struktura wystąpienia

Pod koniec przygotowań powinniśmy zastanowić się nad tym, jak zbudować naszą przemowę. Musimy zaplanować jak będzie przebiegało nasze wystąpienie – od czego rozpoczniemy, jakie argumenty oraz przykłady przedstawimy i co zostawimy na koniec. Są do tej kwestii różne podejścia – możemy napisać naszą mowę w pełni i zaplanować dosłownie każde jej zdanie (co wiąże się często z nauką jej na pamięć) lub stworzyć jedynie kluczowe punkty naszego wystąpienia (tak by wiedzieć o czym mamy w danym momencie opowiadać). Wybór zależy tylko od Twoich preferencji, które poznasz na podstawie doświadczeń z kolejnych wystąpień.

Czy to wszystko?

Nie! Jest jeszcze jedna rzecz, o której zdecydowanie nie możemy zapomnieć – trening. Naszym zdaniem jest to moment najważniejszy, ponieważ pozwala nam zebrać niezbędne doświadczenie i wypróbować nasze przemówienie w praktyce. Dobrym zwyczajem jest nagranie się a następnie obejrzenie i przeanalizowanie co poszło po naszej myśli, a nad czym musimy popracować. Możemy również poprosić o pomoc bliską osobę – zwróćmy jej uwagę, by była szczera w ocenie. Jeżeli obawiasz się, że nie będzie to ocena obiektywna lub nie masz doświadczenia w ocenianiu samego lub samej siebie – zawsze możesz skontaktować się z nami. Nie tylko prowadzimy indywidualne zajęcia ogólnorozwojowe dla naszych klientów ale przede wszystkim – szykujemy ich do konkretnych wystąpień, jakie przed nimi. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje wystąpienie będzie dobre, napisz do nas lub zadzwoń a my chętnie pomożemy.

Skontaktuj się z nami

    "