Trzy powody dlaczego warto występować publicznie

Trzy powody dlaczego warto występować publicznie

Dlaczego warto występować publicznie?

We współczesnym świecie zgodnie podkreśla się duże znaczenie wystąpień publicznych. Nie ma w tym nic dziwnego dlatego, że z mniejszą lub większą częstotliwością każdy spotyka się ze sztuką przemawiania. Niektórzy mówią do tłumów, inni do grupy pracowników, a jeszcze inni budują indywidualne komunikaty obsługując swoich klientów. Niezależnie od tego czym się konkretnie zajmujesz, spotkasz się z wystąpieniami publicznymi. Skoro więc i tak znajdujemy się w tych sytuacjach, to warto wykorzystać je na naszą korzyść. W jaki sposób to zrobić i co konkretne dają nam wystąpienia publiczne?

Lepsza jakość pracy 

Każda praca może dawać radość jeżeli jest dobrze wykonywana. Działa to również odwrotnie – jeżeli nie mamy wiedzy lub nasze umiejętności są na niskim poziomie to nawet najprzyjemniejsze zajęcia mogą okazać się pełne stresu i negatywnych emocji. Kontaktując się z klientem, prowadząc prezentacje czy uczestnicząc w zebraniu występujemy publicznie. Wszystkie te sytuacje są nieodłącznymi elementami naszej pracy, więc gdy odczuwamy przy nich stres lub brak pewności siebie istotnie wpływa to na nasze samopoczucie, gotowość do podejmowania kolejnych wyzwań czy organizację czasu. Im więcej wiemy i im częściej trenujemy kompetencje potrzebne przy tych wyzwaniach, tym są one dla nas przyjemniejsze i sprawiają nam więcej satysfakcji. 

Otrzymujesz więcej szans 

Kiedy występujemy publicznie znajdujemy się w centrum uwagi. Niezależnie od tego czy przemawiamy do tłumów czy skromnej grupy naszych współpracowników, zwiększamy szansę na zostanie zapamiętanym. Wielokrotnie widzieliśmy jak podczas konferencji, targów czy prezentacji, po udanym wystąpieniu, do prelegenta ustawia się kolejka chętnych do zadania pytania czy zostawienia informacji zwrotnej. To doskonała okazja do nawiązania przyszłych kontaktów towarzyskich lub biznesowych szczególnie, gdy nasze wystąpienie zostało pozytywnie ocenione. Według Profesora Uniwersytetu Tennessee Kennetha Levine’a umiejętności oratorskie, są jedną z sześciu kluczowych cech mających wpływ na ocenę osób jako charyzmatycznych. Gdy nasi odbiorcy traktują nas jako charyzmatycznych liderów, nie tylko kontaktują się z nami chętniej, ale również są bardziej zainteresowani rozpoczęciem współpracy. Dlatego lepsze wystąpienia to więcej szans biznesowych i towarzyskich! 

Osiągasz lepsze wyniki

Oferując rozmaite usługi zależy nam na jak najlepszych wynikach sprzedaży. Konkurujemy zarówno zewnętrznie z innymi firmami, jak i wewnętrzne z innymi sprzedawcami. Na naszą konkurencyjność znaczący wpływ ma nie tylko to co sprzedajemy, ale też jak to robimy. O znaczeniu wysokiej jakości prezentacji biznesowych czy umiejętności retorycznych w osiąganiu lepszych wyników firmy przekonują liderzy największych firm świata jak Apple czy Microsoft. Od lat liderzy tych firm prześcigają się w kreatywnych pomysłach czy wykorzystaniu sztuczek retorycznych. Warto tutaj przytoczyć fantastyczny fragment wystąpienia Steve Jobs’a prezentującego MacBooka Air w 2008 roku.

Nie musimy być liderami lub liderkami wielkich firm, żeby robić wysokiej jakości prezentacje. Umiejętności te można wykorzystywać zarówno na dużą skalę jak i w mikroprzedsiębiorstwach czy budowaniu własnej marki. Dlatego niezależnie od momentu w którym teraz jesteś, umiejętność wystąpień publicznych pomoże Ci wejść na wyższy poziom. 

Trenuj przemawianie! 

W tym artykule przedstawiamy tylko niektóre z wielu powodów dla których warto występować publicznie. Dzięki wystąpieniom osiągamy korzyści zewnętrzne, ale warto również pamiętać o korzyściach wewnętrznych. Treningi wystąpień mogą być dla nas niesamowitą przygodą, gdzie niejako przy okazji zwiększamy swoje kompetencje w wielu zakresach jak argumentacja, mowa ciała czy planowanie wystąpień. Niezależnie od ilości przeczytanych książek czy oglądanych instruktarzy video to praktyka czyni mistrza. Dlatego serdecznie zachęcamy Cię do nauki wystąpień publicznych razem z One Speech!

Skontaktuj się z nami

    "