Jak wykorzystać storytelling na TikToku i Instagramie?

Jak wykorzystać storytelling na TikToku i Instagramie?

W świecie mediów społecznościowych, krótkie filmy na platformach takich jak TikTok i Instagram są coraz popularniejsze. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystywać storytelling aby tworzyć angażujące treści.

Czym jest storytelling i dlaczego jest tak skuteczny?

Storytelling to hasło wielokrotnie przetwarzanie w świecie marketingu, mediów społecznościowych czy wystąpień publicznych.  W swojej istocie zakłada przekazywanie informacji, idei, wartości i emocji za pomocą historii, a konkretniej procesu ich opowiadania. Skąd ogromna popularność i skuteczność tej metody?

Budowanie więzi. Historie są używane od wieków jako środek komunikacji międzyludzkiej. Opowiadanie historii umożliwia nam dzielenie się naszymi doświadczeniami i wartościami, co pozwala budować więzi z innymi ludźmi. Kiedy ktoś opowiada nam swoją historię, łatwiej jest wczuć się w jego sytuację, a przynajmniej ją zrozumieć.

Emocjonalne zaangażowanie. Opowiadanie historii wywołuje emocje. Są one silnym motorem, który wpływa na nasze podejmowanie decyzji i pamięć. Kiedy widzimy, słyszymy lub czytamy fascynującą historię, reagujemy zaangażowaniem i poczuciem połączenia z opowiedzianą treścią.

Łatwiejsze zapamiętywanie. Jesteśmy lepiej przystosowani do zapamiętywania historii. Storytelling pomaga informacjom stawać się bardziej zrozumiałymi i zapadającymi w pamięć. Gdy ktoś opowiada historię, jesteśmy bardziej skupieni i gotowi słuchać uważnie, ponieważ chcemy dowiedzieć się, co wydarzy się dalej. To pozwala na przekazywanie informacji w bardziej efektywny sposób niż np. w tradycyjnych formach prezentacji.

W jaki sposób wykorzystać tę metodę na TikToku i Instagram Stories?

1. Rozpocznij od wyznaczenia celu narracji.

Zanim przystąpisz do nagrywania, zastanów się nad celem swojego filmu. Chcesz wywołać uśmiech na twarzy widza, zainspirować go do działania, czy może poruszyć ważny problem społeczny? Konkretny cel danej historii ułatwi Ci konstrukcję treści i pozwoli skupić się na kluczowych elementach historii. Może być to morał, chęć podzielenia się określonym doświadczeniem czy przekazanie perspektywy na daną kwestię.

2. Wybierz odpowiednią historię.

Wybierz historię, która jest skoncentrowana na jednym głównym wątku i dobrze dostosowana do wybranego formatu. Może to być osobista anegdota, doświadczenie, ale możesz czerpać także z zewnętrznych źródeł, choćby z kultury popularnej. Upewnij się, że jest to treść, która będzie interesująca dla twojej grupy docelowej. W pierwszych sekundach filmu musisz przyciągnąć uwagę widza, inaczej może przewinąć film i przejść do kolejnego.

Jak wybrać właściwą opowieść? Zastanów się do kogo przeznaczone jest Twoje nagranie i postaraj się wybrać taką opowieść, która będzie angażujące dla tej grupy.

3. Opowiedz ją w jasny sposób.

Skonstruuj mocne wprowadzenie, które zaintryguje, zaskoczy lub zaczaruje widza. Może to być szybkie wprowadzenie do problemu, zagadki, ciekawe pytanie lub efektowne wizualne ujęcie. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie (działa zwielokrotniony efekt rozpoczęcia, o którym już pisaliśmy na naszym blogu).

Wykorzystuj proste, krótkie i precyzyjne zdania. Unikaj niepotrzebnych dygresji, które tylko rozwodnią Twój przekaz. Idealnym przykładem tego, jak dobrze prowadzić opowieść jest wystąpienie Baracka Obamy z 2004 roku, które znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ueMNqdB1QIE&t=55s.

4. Wykorzystaj możliwości techniczne i twórz dynamiczne filmy.

Krótkie filmy na TikToku i Instagramie wymagają intensywności i szybkiego tempa. Upewnij się, że twoja narracja ma odpowiedni rytm, aby utrzymać uwagę widza przez cały czas trwania filmu. Włącz elementy akcji, komedii, dramatu lub napięcia, aby historia była interesująca i dynamiczna. W krótkich filmach, gdzie czas jest ograniczony, nie ma miejsca na zbędne opisy. Wykorzystaj moc wizualnych ujęć, aby opowiedzieć swoją historię. Zastosuj efekty specjalne, kolory i grafiki, aby wizualnie przedstawić treść. Pamiętaj, że wyraziste obrazy zapadają w pamięć i potrafią emocjonalnie zaangażować widza. Odpowiednio dobrane tło muzyczne może wzmocnić napięcie, humor, czy też uczucia, które chcesz przekazać.

Prowadzenie storytellingu w krótkich filmach na TikToku i Instagramie to sztuka, która wymaga kreatywności i skupienia na istotnych elementach narracji. Określ swoje cele, wybierz odpowiednią historię, stwórz mocne wprowadzenie, opowiedz treść wizualnie i dźwiękowo, oraz zaskocz widzów. Pamiętaj, że na tych platformach treści muszą być angażujące, szybkie i dopasowane do preferencji publiczności. Eksperymentuj, analizuj reakcje widzów i doskonal swoje umiejętności w prowadzeniu storytellingu na krótkich filmach. Wykorzystując te wskazówki, będziesz mógł tworzyć treści, które przyciągają uwagę i angażują społeczność mediów społecznościowych.

Skontaktuj się z nami

    "